LPG'li dizel araçlar geliyor

Yazar admin on 16 Mart 2013 Cumartesi | 3/16/2013

Dizel arabaya LPG takılırmı dizel motor lpg ile çalışırmı dizel lpgli araç olurmu…

Merhaba değerli otomobil severler ve binbiroto.blogspot.com takipçileri... Bu makalemizde yada haber mi demeliyim bilmiyorum ama dizel araç kullanan arkadaşlara bir müjde vereceğiz... Hızla artan yakıt fiyatlarına ve çevre kirliliğne endeksli  olarak motorlu araç teknolojileri gün geçtikçe ilerken geliştirilen yeni bir sistemle dizel araçlar da LPG gibi ucuz ve çevreci olan doğalgaz kullanılabilecek. İlk denemeleri Antalya'da yapılan "Çift Yakıt Sistemi" ile geldi. Sistem, dizel ile doğalgazın aynı oranda yanması prensibine dayanıyor. TRT'nin haberine göre, firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, "Motor bloğunda hiçbir değişiklik yapılmaksızın yüzde 50 dizel, yüzde 50 CNG ilave edilmektedir.
Ve bu sayede yüzde 25 bir net yakıt tasarrufu sağlamaktayız" dedi.
Fehmi Küçükler, "LPG'li araç yüzde 40 tasarruf ederken, CNG'li bir araç yüzde 70 tasarruflara ulaşıyor. Doğalgaz sayesinde daha temiz bir fosil yakıt olduğu için çevreye de çok önemli bir etkisi var. Ekzoz emisyon değerlerini, karbondioksit değerlerini aşağı çekiyor" dedi.
Sistem, uzun yol yapan kamyon, kamyonet ve ticari araçlar için ideal.
Tek Sorun Dolum İstasyonları...
Sistemin altyapısı hazır. Tek sorun, doğalgaz dolum istasyonu ağı. Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, "Bugüne kadar bu sistemin yaygınlaşmamasının nedeni gerekli istasyon ağlarının oluşmamasıydı. Bu da gün geçtikçe devam etmekte. Bursa'da açıldı, Sakarya, Bolu, Kayseri'de de var ve bu süreç hızla ilerlemekte" dedi. Yakın zamanda LPG logolu araçların yanında CNG logolu araçları da görmek mümkün olacak.

0 yorum :

Yorum Gönder

Bu yazıyı okudunuz mu
 
Ana Sayfa | Reklam Ver | İletişim
Copyright © 2013. binbir çeşit otomobil - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..

-->