Yeni Symbol 2.9 litre yakıyor

Yazar admin on 18 Mart 2013 Pazartesi | 3/18/2013


Yeni Renault Symbol yakıt tüketim bilgileri özellikleri resimleri trafiğe çıkış tarihi motor ve şanzıman seçenekleri…

Fransız otomobil devi Renault dünyanın her yerinde ve tüm pazarlar için hem ekolojik, hem de ekonomik modeller üretmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda, Renault, Yeni Renault Symbol ile bir rekora daha imza atıyor.
Noter ve İTÜ Otomotiv Laboratuarı yetkilileri ile birlikte düzenlenen “Renault Symbol Eco-Challenge maratonunda”, Yeni Renault Symbol 1.5 dCi 75bg 100 km’de sadece 2,9 litre (103g CO2/km) tüketim değeri sergiledi; bu rakam bir depo yakıtla toplam 2000 km’lik bir menzile tekabül ediyor. Yeni Symbol, 1339 km’lik parkuru sadece 39 litre yakıt ile tamamladı. Bu sonuçlar noter gözetimi altında gerçekleştirildi ve İTÜ Otomotiv Laboratuarı tarafından onaylandı.
Ekonomik sürüş sayesinde, Yeni Renault Symbol 1.5 dCi 75bg Renault Symbol Eco-Challenge maratonunda 1339 km’yi sadece 2,9/100 km’lik bir tüketimle kat etmeyi başardı. Bu performans karma kullanımda onaylanan (3,9l/100 km) tüketim rakamından %25,6 daha düşük. Start çizgisinde sıralanan iki Yeni Renault Symbol hiçbir değişiklik görmemiş – modifiye edilmemiş- seri üretim araçlardı. Maraton sonunda,  Yeni Renault Symbol’ün deposunda hala 11 litre motorin vardı, bu da aracın daha 661 km kat edebileceği, yani  toplam 2000 km menzile sahip olduğu anlamına geliyordu.  Bu İTÜ Makine Fakültesi Otomotiv Laboratuarı ve noter tarafından onaylandı.
Renault Symbol Eco-Challenge maratonunda
9 Mart günü, iki Yeni Renault Symbol 1,5 dCi 75hp, depoları ful doldurulmuş ve noter tarafından mühürlenmiş olarak İstanbul’dan yola çıktılar. Hedef 1339 km’lik bir mesafeyi mümkün olan en az yakıt tüketerek ve ekonomik sürüş kurallarını uygulayarak kat etmekti.
Renault Symbol Eco-Challenge maratonu trafiğe açık yolda gerçekleştirildi. Araçlar hedef kitle müşterisi için normal bir parkuru temsil eden çeşitli tip yollarda seyrettiler.
2 gün süren yolculuk etabı Istanbul – Bodrum – Istanbul güzergahinda geçekleştirildi. İstanbul’dan yola çıkan araçlar Bursa ve İzmir üzerinden Bodrum’a kadar gittiler ve ertesi gün İstanbul’a geri döndüler. Pilotlar yolculuk sırasında her şeyden önce diğer sürücülerin davranışlarını kestirmeye, hıza ve karşılaşılan durumlara bağlı olarak aracın motor devirlerini optimize etmeye dayanan bir sürüş tarzı olan ekonomik sürüş kurallarını uyguladılar. Bu teknik büyük bir yakıt tasarrufu sağlıyor.
Renault Symbol Eco-Challenge maratonuyla, Renault yeni modelinin tutumluluk özelliğini kanıtladı. Ayrıca, birkaç basit ekonomik sürüş kuralının uygulanmasıyla, Yeni Renault Symbol’ün dikkat çekici tüketim düzeylerine erişebileceğini kanıtladı.
1 yorum :

 1. merhaba
  bu testlerin hangi şekilde yapıldığı tam olarak açıklanmamış;
  eksik açıklamalar:
  1-araçlarda seyahat sırasında kaç kişi vardı?
  2-araçlar yola çıkmadan önce kaç km de idi?
  3- hangi ekonomik sürüş teknikleri uygulanmış?
  4- yolculuk dışardan kontrol edilmiş mi? seyahat sırasında araçların arkasından başka bir araç girmiş mi?
  5- her iki araçta aynı değerleri mi? yakalamış.

  bu konularda açıklamalar yapılırsa eksikler giderilmiş olur. ayrıca ekonomik sürüş tekniklerini bilmeyenlerde öğrenerek, daha az çevre kirliğine sebeb olacaklardır.

  saygılarımla

  müslim KILINÇARSLAN
  DENİZLİ

  YanıtlaSil

Bu yazıyı okudunuz mu
 
Ana Sayfa | Reklam Ver | İletişim
Copyright © 2013. binbir çeşit otomobil - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..

-->